نکاتی درباره جاروبرقی و تعمیر آن بخش دو

تعمیرات جاروبرقی آاگ

در مقاله قبل درباره طرز کارکرد جاروبرقی‌ها و چگونگی تعمیر جاروبرقی عمودی توضیحاتی داده شد. در این مقاله درباره جاروبرقی‌های جعبه‌ای و روش‌های تعمیر منحصر بفرد آنها مطالبی آورده شده است.

تعمیر جاروبرقی جعبه‌ای

در زیر مواردی که می‌توانید در زمان خراب شدن جاروبرقی بررسی کنید، آورده شده است.  

تعمیر سوئیچ روشن / خاموش

مانند سوئیچ‌های روشن، خاموش در اکثر لوازم کوچک، این سوئیچ موجود بر روی یک جاروبرقی جعبه‌ای کاربردهای زیادی دارد. با توجه به سهولت تعمیر و هزینه‌های کم تعویض آن، این سوئیچ یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی است که باید در صورت روشن نشدن جاروبرقی بررسی کنید. برای آزمایش و تعویض سوئیچ مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله 1: محفظه را برای دسترسی به قسمت پشتی سوئیچ باز کنید.

مرحله 2: از تست کننده تداوم یا یک مولتی متر استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که یک مدار باز در حالت سوئیچ خاموش و یک مدار بسته در حالت سوئیچ روشن وجود دارد.

مرحله 3: همچنین سیم کشی و پایانه‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها به درستی وصل شده‌اند.

مرحله 4: اگر سوئیچ به درستی آزمایش نشود، آن را جدا کرده و جایگزین کنید. بعضی از سوئیچ‌ها با پیچ‌هایی به محفظه متصل شده‌اند، بعضی دیگر با کلیپ‌ها یا پیچ‌های اصطکاکی نصب شده‌اند. برخی دیگر نیز در محل خود پرچ شده‌اند.

تعمیر اتصال سیم برق در بخش قدرت دهی

مزیت جاروبرقی جعبه‌ای این است که بخشی که در سراسر کف قرار می‌گیرد و به نقاط مختلف منتقل می‌شود سبک‌تر از یک جاروبرقی عمودی است. یکی از نواقص آن نیز این است که قدرت ابتدا باید به محفظه منتقل شده و سپس در بخش‌های قدرت دهی توزیع شود.

در اغلب موارد، تعمیر اتصال سیم برق بخش قدرت دهی نیاز به بررسی و محکم کردن هر یک از اتصال دهنده‌ها دارد. اگر یک اتصال دهنده خاص ارتباط ضعیفی برقرار می‌کند، می‌توانید اتصالات نر و ماده را با هوای فشرده تمیز کنید.

سیم‌های معیوب یا عایق بندی‌های فرسوده را گاهی اوقات می‌توانید دوباره با استفاده از یک نوارچسب الکتریکی تعمیر کنید. با این حال سیم ممکن است با گذشت زمان دوباره نیاز به تعمیر داشته باشد.

تعمیر موتور

موتور جاروبرقی جعبه‌ای در اکثر مدل‌ها به آسانی قابل دسترسی است. برای تست و جایگزینی موتور مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله 1: درب بالای محفظه را باز کنید و پوشش جلوی موتور را جدا کنید تا به موتور دسترسی داشته باشید.

مرحله 2: پروب‌های تست کننده تداوم یا مولتی متر را روی دو سیم آن قرار می‌دهید که از سوئیچ روشن / خاموش به موتور منتقل می‌شوند.

گام 3: شفت موتور را با دست چند دور بچرخانید. موتور باید یک مدار بسته با مقاومت ایجاد کند. اگر اهم متر هیچ مقاومتی نشان ندهد یا مقاومت بی نهایت را نشان دهد، احتمالا موتور آسیب دیده است.

برای سایر تعمیرات موتور، دستگاه را به یک مرکز تعمیر و نگهداری لوازم خانگی یا تعمیرگاه لوازم خانگی منتقل کنید. اگر موتور نیاز به تعویض داشته باشد، شرایط کلی آن را ارزیابی کرده و کل دستگاه را تعویض کنید.

تعمیر دستگاه جمع کننده سیم

این دستگاه بر روی جاروبرقی جعبه‌ای نصب می‌شود تا به سادگی عملیات جمع کرده سیم را آسان‌تر کند. یک فنر داخلی معمولا نیروی کافی برای جمع کردن سیم به درون حلقه محفظه را تامین می‌کند. این بخش سیم را به شکل دایره‌ای جمع می‌کند، بنابراین انتهای داخلی سیم باید در یک مسیر دایره‌ای حرکت کند. در این هنگام، دستگاه باید به صورت الکتریکی به منبع برق متصل باشد.

برای انجام این کار، سیم به یک بخش چرخشی به نام بلوک انتقال متصل می‌شود. این یک بخش دایره‌ای از جریان برق است که جریان را از انتهای داخلی سیم به یک بلوک ثابت منتقل می‌کند. اگر بلوک‌ها کثیف شده یا معیوب شده باشند، نمی‌توانند جریان برق را به موتور منتقل کنند. برای جداسازی و تمیز کردن یا جایگزینی این بخش مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله 1: قسمت بالایی پوشش محفظه را باز کنید. پوشش دیگری که در زیر آن برای عایق کاری و محافظت از دستگاه وجود دارد را نیز از محفظه جاروبرقی جدا کنید.

مرحله 2: بسته به این که شما قصد تعویض یا تمیز کردن این بخش را دارید، ممکن است لازم باشد آن را از محفظه جدا کنید. برای انجام این کار، کلیپ‌ها یا اتصال دهنده‌های موجود در محل را پیدا کرده و آنها را باز کنید. در صورت لزوم، دو سیمی که از سیم پیچ به موتور متصل می‌شوند را قطع کنید. در بعضی موارد، ممکن است بتوانید تنظیمات و تعمیرات لازم را بدون نیاز به قطع کردن سیم‌های موتور انجام دهید.

گام 3: جمع کننده حلقه‌ای سیم را تمیز کنید ، سپس با ریختن ایزوپروپیل الکل بر روی یک پارچه نرم، تسمه نقاله و بلوک ثابت آن را تمیز کنید. اگر کثیف باشد، باید بلوک‌ها را شسته و تمیز کنید.

مرحله 4: فنر را در صورت نیاز مجددا تنظیم کرده و دستگاه را به ترتیب معکوس مجددا نصب کنید، هر سیمی که قطع کرده‌اید را نیز باید جایگزین کنید.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest