راهنمای کامل انتخاب بهترین چای ساز

01

چای، یکی از نوشیدنی های متداول و محبوب، در میان ایرانیان است. حس آرامشی که عطر و طعم یک چای ایرانی به ما می بخشد؛ باعث شده است که نوشیدن آن، به یک عادت دیرینه در خانواده های ما تبدیل شود. درست کردن چای تازه دم، ممکن است برای برخی افراد سخت باشد یا احتمال دارد بعضی افراد زمان کافی برای جوشاندن آب و دم کردن چای را نداشته باشند. در این مواقع می توان استفاده از دستگاه چای ساز را به این افراد، پیشنهاد داد. امروزه، دستگاه چای ساز به یکی از وسیله های پرکاربرد در میان ایرانیان تبدیل شده است و پروسه تهیه چای را بسیار آسانتر کرده است. در صورتی که به دنبال خرید یک دستگاه چای ساز هستید؛جای هیچ نگرانی ای نیست ما در Digirepairco راهنمایی اصولی برای خرید چای ساز فراهم کرده ایم پس حتماً خواندن این مقاله را از دست ندهید.

دسته بندی چای ساز

ـ چای سازهای الکتریکی: این نوع چای سازها ویژگی هایی دارند که فرآیند دم کردن چای را تا حد زیادی سفارشی می کنند. شما می توانید انواع متنوع چای را با توجه به نوع آن ها و دمای مورد نیازشان، تهیه کنید. امکانات این چای سازها عبارتند از: خاموش و روشن شدن خودکار، سیستم هشدار دهنده، گرم نگهداشتن آب و …

ـ کتری برقی: کتری های برقی نسخه های کلاسیکی از چای سازها هستند. اگر بخواهید به طرز کار کتری برقی فکر کنید؛ متوجه می شوید که دم کردن چای با آن به یک قوری جداگانه نیاز دارد و چقدر فرآیند سختی است. شما باید آب را در کتری برقی بجوشانید و چای را داخل یک قوری دیگر دم کنید. سپس با استفاده از صافی، مانع وارد شدن برگ های آن در فنجان ها شوید. در حالی که تمام این امکانات به طور یکجا در چای سازهای الکتریکی وجود دارد.

ـ لیوان ها و فلاسک های مخصوص برای دم کردن چای: این لیوان ها با دارا بودن صافی ها و محفظه های مخصوص، برای نوشیدن چای و دمنوش های دیگر طراحی شده اند. این لیوان ها، معمولا تک نفره هستند ولی از فلاسک های چای می توان برای چند نفر استفاده کرد.

انواع چای سازهای الکتریکی

در واقع، چای ساز الکتریکی، دستگاهی است که آب را با سرعت بالایی به دمای جوش می رساند و شما پس از جوش آمدن آب کتری، قادر خواهید بود تا در مدت زمان کوتاهی چای را دم کنید. شما می توانید با استفاده از این دستگاه، نوشیدنی هایتان را گرم نگاه دارید.

چای سازها به سه دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

ـ چای ساز استند دار: در واقع، چای سازهای دارای استند، برای استفاده در آشپزخانه مناسب هستند و جلوه ای زیبا و مدرن، به آشپزخانه شما می دهند. در این نوع از چای ساز، کتری و قوری بر روی یک استند قرار می گیرند. زمانی که دستگاه چای ساز را به برق وصل می کنید؛ صفحه دستگاه، شروع به گرم شدن می کند و چای شما دم می کشد. باید توجه داشته باشید که اگر چای شما برای مدت طولانی روی استند بماند؛ عطر و طعم خود را از دست می دهد. در چای سازهای استند دار، ویژگی های متفاوتی به کار رفته است که باعث قیمت های متنوع این دستگاه ها در بازار گردیده است.

ـ چای ساز بدون قوری: در واقع، قوری، در این نوع از چای سازها، در داخل کتری تعبیه شده است. زمانی که آب داخل کتری می جوشد؛ چایی که درون توری ریخته شده است با گرمای حاصل از بخار آب دم می کشد.

ـ چای سازهای بالا و پایین: در چای سازهای بالا و پایین، قوری بر روی کتری قرار می گیرد. هنگامی که آب درون کتری می جوشد؛ گرمای حاصل از بخار آب، به قوری می خورد و باعث دم کشیدن چای می شود. این نوع از چای سازها به دلیل قرار گیری در بالا و پایین، ارتفاع زیادی دارند. جالب است بدانید که عطر و طعم چای در این نوع چای ساز، کاملا حفظ می شود.

در هنگام خرید چای ساز بهتر است به چه نکاتی توجه کنیم؟

بهتر است در هنگام خرید چای ساز به نکات زیر توجه کنید:

ـ نوع چای ساز: بهتر است نوع چای ساز را بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید. اگر عطر و طعم چای، برای شما اهمیت زیادی دارد؛ چای ساز بالا و پایین برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود. ولی اگر می خواهید آشپزخانه شما جلوه زیباتری به خود بگیرد؛ ما چای سازهای دارای استند را به شما پیشنهاد می دهیم. علاوه بر این، شما باید با توجه به فضایی که می توانید به چای سازتان اختصاص دهید؛ اقدام به خرید نمایید. همانطور که در بالا اشاره شد؛ چای سازهای بالا و پایین ارتفاع زیادی دارند و چای سازهای دارای استند؛ عریض هستند. شما با توجه به فضا و سلیقه خود می توانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

ـ بدنه چای ساز: بدنه چای سازها، یکی دیگر از نکاتی است که باید در هنگام خرید، به آن توجه کنید. به طور کلی، چای سازها با جنس های شیشه، فلز و پلاستیک به بازار عرضه می شوند. هر سه نوع از این جنس ها در حین طراحی زیبایشان، ایراداتی دارند. برای مثال، چای سازهایی مانند چای ساز فلر مدل TS070WP و هاردستون مدل TKG2011، جنس شیشه ای دارند که به مرور زمان ممکن است خراب شوند. چای ساز اونیک 110 چای سازی است که جنس بدنه پلاستیکی دارد. چای سازهایی که بدنه پلاستیکی دارند ممکن است عطر خاصی به چای بدهند که شاید به ذائقه هر کسی خوش نیاید. نوع فلزی بدنه نیز باعث می شود تا کتری بیش از اندازه داغ شود و استفاده از آن سخت باشد.

ـ حجم کتری: برای خرید یک چای ساز مناسب، حتماً اعضای خانواده خود را در نظر بگیرید و متناسب با آن اقدام به خرید یک چای ساز با حجم قوری و کتری متناسب نمایید.

ـ صافی کتری: اگر توجه کرده باشید؛ هنگام جوشاندن آب، درون کتری ها رسوباتی ایجاد می شود. در کتری چای ساز هم این اتفاق می افتد. به همین خاطر در چای سازها از صافی هایی استفاده می کنند تا مانع ورود رسوبات به داخل فنجان های چای شوند. این صافی ها ممکن است از جنس فلز یا پلاستیک باشند. برخی از صافی ها به دهانه کتری متصل هستند و بعضی هایشان را می توان از کتری جدا کرد و شستشو داد.

ـ نشانگر مقدار آب: در برخی چای سازها، یک نشانگر تعبیه شده است که شما را از میزان آب درون کتری آگاه می کند. شما با دانستن میزان آب، در صورت نیاز می توانید به کتری خود آب اضافه کنید.

ـ گرم نگهدارنده: این ویژگی، به شما امکان می دهد تا چای خود را گرم نگاه دارید و هر زمانی که دلتان خواست آن را بنوشید.

ـ تنظیم درجه حرارت: در برخی از چای سازها، می توانید دما را تنظیم کنید و میزان حرارت را به دلخواه خود تغییردهید تا آب درون کتری زودتر یا دیرتر به جوش بیاید. پس در خرید چای ساز به این مورد توجه بیشتری داشته باشید.

ـ تایمر: وجود این ویژگی در چای ساز، باعث می شود که دستگاه بعد از مدت معینی به طور خود به خود خاموش شود. این ویژگی، یک مزیت مهم برای افراد فراموشکار محسوب می شود.

نکات مهم و کلیدی برای استفاده از چای ساز

ـ دستگاه چای ساز خود را از اجاق گاز و فر دور نگاه دارید

ـ از استند چای ساز برای کارهای دیگر استفاده نکنید.

ـ هنگامی که از چای ساز استفاده نمی کنید؛ آن را خاموش کنید.

ـ برای تمیز کردن دستگاه، آن را از برق بکشید و منتظر شوید تا خنک شود و سپس آن را تمیز کنید.

همچنین در صورت بروز مشکل در دستگاه چای سازتان، می توانید از متخصصان ما کمک بگیرید. ما می توانیم شما را در تعمیر چای ساز آاگ، بوش و … راهنمایی کنیم. علاوه بر تعمیر چای ساز، می توانید برای تعمیر قهوه ساز، تعمیر لباسشویی و تعمیر جاروبرقی در تهران، با ما تماس بگیرید.

منبع : gadgets-reviews.com

به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest