اصول نگهداری یخچال فریزر

photo6006021441855795037

همیشه نگهداری از لوازم خانگی باعث افزایش طول عمر آن ها می شود. ما در این مقاله شش مورد از بهترین و کاربردی ترین ترفند های مربوط به نگهداری از یخچال را جمع آوری کرده ایم تا به کمک آن ها بتوانید از یخچال خود در بهترین حالت ممکن نگهداری کنید و باعث افزایش طول عمر آن شوید. بهترین راه های نگهداری از لوازم خانگیتان را می توانید در دیجی تعمیر مشاهده کنید. همراه ما باشید.

  1. یخچال را به طور مرتب تمیز کنید

دقیقاً همان چیزی که نمی خواستید بشنوید، درسته؟ حقیقت این است که برای با کیفیت نگه داشتن عملکرد یخچال، باید آن را تمیز نگه دارید تا بتواند به درستی کار کند؛ هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، انرژی کمتری صرف خواهد شد. اگر فقط یک یا دو بار در سال یخچال را تمیز می کنید، حتما متوجه شده اید که یخچال شما برای خنک کردن مواد غذایی بیشتر از قبل زمان و انرژی مصرف می کند. قفسه ای پر از محصولات فاسد (که قابل استفاده هم نیستند) به معنی اتلاف انرژی و فضای داخل یخچال است. کافی است ماهی یکبار یخچال خود را تمیز کنید تا متوجه تغییر عملکرد یخچال و بهبود آن باشید.

نکته: استفاده منظم از محلول های تمیزکننده به منظور پاک کردن یخچال ایده خوبی است؛ می توانید از محصولات آماده ی موجود در بازار استفاده کنید و یا خودتان به صورت ترکیبی آن را بسازید. مواد موجود در این محلول سطوح یخچال را پاک کرده و وسایل را به خوبی تمیز می کند.

  1. با استفاده از سبد های نظم دهنده، یخچال را مرتب کنید

استفاده از سبدهای کوچک برای مرتب کردن محصولات مختلف در قفسه ها و درها (و حتی در فریزر) روشی عالی برای بهبود عملکرد کلی یخچال شما است. استفاده از سبد های نظم دهنده نه تنها باعث مرتب شدن ظاهر و نظم مواد غذایی موجود در یخچال می شوند، بلکه کف سبد باعث می شود تا از ریختن و چکه کردن مواد غذایی روی سطوح یخچال جلوگیری شده و در نتیجه خود یخچال کثیف نمی شود. بدین طریق به طور مثال اگر درب یک بطری شیر باز شده و بریزد، می توانید به جای شستن تمام یخچال فقط سبدی که بطری در آن بوده است را تمیز کنید. حتی می توانید سبدی برای میان وعده های مغذی و سالم داشته باشید تا با کمک آن یک برنامه غذایی سالم را جلو ببرید.

  1. روی تمام وسایل برچسب بگذارید

استفاده از برچسب روی سبد ها، قفسه ها، درب و کشو ها یکی از بهترین و آسان ترین راه حل های نگهداری از یخچال است! برچسب ها می تواند بر اساس طبقه بندی محصول، نوع غذا ها یا تاریخ  انقضای آن ها باشد. شما می توانید این کار را برای یخچال، فریزر و تمام کابینت های آشپزخانه هم انجام دهید!

4. مواد غذایی را در جای مناسب قرار دهید

با قرار دادن مواد غذایی در بهترین محل ممکن در یخچال، ماندگاری محتویات یخچال را بهینه کنید. وبسایت Squawkfox یک راهنمای فوق العاده در مورد نگه داری محصولات در جاهای مختلف یخچال دارد. به عنوان مثال، شیر را نباید در درب یخچال نگهداری کنید، زیرا در این مکان درجه حرارت معمولا در نوسان است. در عوض، آن را در قفسه های میانی قرار دهید.

5. درجه خنکی یخچال را تنظیم کنید

درجه حرارت را روی 40 درجه فارنهایت (5درجه سانتی گراد) تنطیم کنید. دمای بیشتر و گرم تر، محیط را برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. تحقیقات انجام شده در موضوع تعمیر یخچال فریزر بوش و تعمیر یخچال فریزر آاگ نشان می دهد تنطیم درجه خنکی یخچال می تواند تاثیر بسزایی در عمر آن  داشته باشد.

6. تنظیم رطوبت کشو ها را چک کنید

برای اینکه محصولات موجود در کشوهای یخچال بتوانند کیفیت مطلوبی را حفظ کنند، درجه رطوبت کشو ها را مرتبا بررسی و تنظیم کنید.

7. باقیمانده غذا ها را فراموش نکنید

باقیمانده غذاهای خود را در محفظه شیشه ای قرار دهید. انجام این کار باعث می شود تا هر بار موقع باز کردن یخچال آن ها را ببینید و در نتیجه سریع تر خورده می شوند.

8. مواد غذایی را قاطی نکنید

میوه ها، سبزیجات و گوشت ها را در یک قفسه نگذارید. آلودگی تولید شده از ترکیب این مواد غذایی با یکدیگر، باعث فساد سریع تر محصولات می شود.

9. درب یخچال

شیر و محصولاتی را که تاریخ انقضای کوتاهی دارند درون درب یخچال نگهداری نکنید، دمای این قسمت از یخچال دائما در حال نوسان است و منجر به خراب شدن آن ها می شود. بهترین جا برای نگهداری اینگونه محصولات، قفسه های میانی است.

10. قفسه های پایینی

گوشت خام و غذاهای دریایی را در قفسه های پایینی نگه دارید تا از چکه کردن وکثیف شدن مواد غذایی زیر آن ها جلوگیری شود. در ضمن حتما به یاد داشته باشید تا گوشت ها را به درستی بسته بندی کنید.

11. فضای کافی برای جریان هوا ایجاد کنید

جریان هوای خنک باید به درستی اطراف مواد غذایی گردش داشته باشد تا فرآیند خنک سازی انجام شود. اگر یخچال خیلی پر باشد و فضای کافی برای جریان یافتن هوا در دسترس نباشد، مواد غذایی خنک نشده و سریع تر فاسد می شوند.

12. مواد غذایی را خرد نکنید

مواد غذایی را قبل از اینکه واقعا تصمیم به خوردن یا فریز کردن آن ها داشته باشید، خرد نکنید. گوشت های تکه شده و هم چنین میوه و سبزیجات خرد شده، زودتر خراب می شوند.

13. محتویات یخچال را جابجا کنید

قبل از اینکه برای خرید میوه و سبزیجات به مغازه بروید، مواد غذایی که در پشت قفسه پنهان شده اند را جلو بیاورید، سپس متوجه می شوید که واقعا به چه چیزی احتیاج دارید.

14. یخچال را تمیز نگه دارید

لکه ها و کثیفی ها را پاک کنید تا یخچال شما تمیز شده و مواد غذایی تازه بمانند. هر آنچه که فاسد شده است را دور بریزید تا فضای خالی برای مواد غذایی موجود در یخچال ایجاد شده تا سریع تر آن ها را ببینید و مصرف کنید.

15. لیستی از محصولات موجود در یخچال را روی درب بگذارید

انجام این کار بهترین راه برای تهیه یک لیست خرید و لیستی از محصولات مورد نیاز و محصولات موجود است. از فضای موجود روی درب خارجی یخچال و فریزر خود استفاده کرده و لیستی از آنچه که موجود دارید و آنچه که لازم دارید تهیه و روی درب نصب کنید. برخی از ایده ها مثل برچسب های مغناطیسی، ماژیک وایت برد و یا حتی تبدیل کردن درب یخچال به تخته سیاه هم رایج می باشد.

آموزش تبدیل درب یخچال به تخته سیاه را می توانید از سایت The Kurtz Corner دریافت کنید.

16. از نظم دهنده های چرخشی استفاده کنید

ایده درخشانی به نظر می رسد، یک قفسه کوچک در حال چرخش وسط یخچال! با استفاده از این قفسه های چرخشی می توانید سس ها، مواد غذایی کنسرو شده، شیشه ها و قوطی های کوچک را مرتب کنید. به این ترتیب با یکبار باز کردن یخچال و به سرعت، هر چه را که برای ساندویچ خود لازم دارید می توانید بردارید.

تمامی موراد ذکر شاید در نگاه اول ساده باشد اما با نگاهی عمیق تر درک میکنیم که رعایت همین نکات ساده می تواند عمر یخچال فریزر تان را افزایش دهد.

 

به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest