نکات ساده برای افزایش عمر ماشین لباسشویی

washing-machine-4

ماشین های لباسشویی یک اختراع معجزه آسا هستند.اختراع ماشین لباسشویی تاثیر بسزایی در سبک زندگی انسان ها داشت. با گذاشتن لباس های کثیف و بد بو یا برخی اجسام کثیف دیگر و تنها با فشاردادن چند دکمه، همه آن ها تمیز و شسته می شوند. این روزها همه ی ما وظیفه ی شستشوی لباس ها را به آن ها واگذار کرده ایم و کمتر کسی پیدا می شود که هنوز لباس های کثیف را با دست بشورد. اما این نکته را فراموش نکنید، به همان اندازه که ماشین لباسشویی شگفت انگیز است، می تواند دردسرساز هم باشد و با رعایت نکردن نکات مورد نظر سرانجام کار به تماس برای تعمیر لباسشویی می رسد. ما در دیجی تعمیر همواره در تلاش هستیم تا با افزایش دانش عمومی شما همراهان آسایش را برای ما به ارمغان بیاوریم در همین راه برخی وسایل وجود دارند که هرگز نباید آن ها در ماشین لباسشویی قرار دهید.

برخی از این موارد واضح هستند: تلفن همراه، کیف پول، خودکارها، کلیدها و سکه هایی که در جیب لباس می مانند، هرگز نباید در ماشین لباسشویی بروند. بعضی وسایل کوچک و ظریف مانند جوراب کودک، لباس زیر زنانه و پارچه های توری را می توان داخل لباسشویی گذاشت، اما بهتر است این دسته از وسایل را داخل یک کیسه ی منافذ دار قرار دهید تا از گم شدن یا آسیب دیدن آن ها محافظت شود. در ادامه لیستی از 8 وسیله ای را مشاهده می کنید که ممکن است حتی با یک یا چندبار استفاده در ماشین لباسشویی از بین بروند.

شوینده ها

یکی از بدترین چیزهایی که می توانید در ماشین لباسشویی خود بریزید، مقدار زیادی مواد شوینده یا نرم کننده لباس است. درواقع به دلیل غلظت بالای محصولات جدید، مصرف بیش از حد آن ها باعث می شود لباس شما کمتر از حد معمول تمیز شود. زیرا مقداری از این محصولات روی بافت پارچه باقی مانده و شسته نمی شود، که در نتیجه باعث جذب گرد و خاک و بوی بد می شود.

همچنین استفاده بیش از حد از محصولات شوینده می تواند منجر به مشکلات فنی دستگاه شما شود. در ماشین لباسشویی هایی که راندمان بالا و مصرف آب پایین دارند  مثل ماشین لباسشویی بوش و ماشین لباسشویی آاگ، کف اضافی و مواد باقیمانده از نرم کننده ی لباس، کثیفی ها و باکتری ها را جذب کرده و بوی بسیار ناخوشایندی ایجاد می کنند.

لباس شنا

اگرچه لباس های شنا برای قرار گرفتن در آب طراحی و ساخته شده اند، اما آب موجود در ماشین لباسشویی بسیار متفاوت با آب استخر و دریا است. حرکت چرخشی و عملکرد ماشین لباسشویی می تواند به بند ها و بافت پارچه لباس شنا آسیب برساند. علاوه بر این، شستن لباس شنا در ماشین لباسشویی به همراه لباس های دیگر ( که ممکن است زیپ، سگک یا دکمه داشته باشند) احتمال پارگی یا سوراخ شدن لباس شنا را به همراه دارد. اگر می خواهید لباس شنای شما عمر بیشتری داشته باشد، بهترین گزینه شستشوی آن با دست است.

کت شلوار

حتی اگر پارچه بیرونی کت و شلوار از جنس پنبه، پلی استر یا پارچه قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشد، کت، شلوارو دامن را هرگز نباید با ماشین لباسشویی بشوئید. مواد فشرده بین پارچه بیرونی و آستر، از جنس خاصی هستند که باعث شق و رق ایستادن پارچه می شوند؛ هنگامی که کت شلوار در تماس مستقیم و طولانی با آب قرار می گیرد، این مواد فشرده خاصیت خود را از دست می دهند و یا حتی ممکن است از هم گسیخته شوند. برای ثابت ماندن رنگ و حالت کت شلوار خود همیشه شسشتشوی آن ها را به خشکشویی ها بسپارید. چرا که این کار با دقت خاص و لباسشویی های صنعتی در خشکشویی ها انجام می شود و مانع آن می شود که شما به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز داشته باشید.

کفش و لباس های چرمی

کفش های پارچه ای به راحتی در ماشین لباسشویی شسته شده و بدون ایجاد مشکل تمیز می شوند، اما در مورد کفش چرمی این اتفاق نمی افتد. در بیشتر کفش های چرمی قسمت هایی وجود دارد که با چسب به هم چسبیده اند، این قسمت از کفش ها در اثر رطوبت بیش از حد و یا گرما آسیب می بینند. در مورد لباس های چرمی هم این مسئله تا حدودی صادق است. اگرچه سطح لباس های چرمی پس از خیس شدن، خشک می شوند و مشکلی به وجود نمی آید، اما ماشین لباسشویی با شستشو و حرکات زیاد سطح لباس چرمی شما را چروک و کهنه می کند. بهتر است برای حفظ کیفیت و دوام البسه چرمی خود، از خشکشویی هایی که مهارت دارند کمک بگیرید.

لباس های پشمی، ترمه، مخملی و گلدوزی شده

در هنگام خرید و استفاده از این نوع پوشاک، همیشه برچسب شامل نکات مراقبتی که روی آن ها قرار دارد را بخوانید. البته پشم و مخملی هم وجود دارد که قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشد، (مثلا پارچه هایی از جنس پنبه یا پلی استر که معمولاً در لباس کودکان به کار می روند)، اما بیشتر لباس های پشمی و ترمه باید با ظرافت بیشتر و با دست شسته شوند. ماشین های لباسشویی مانند ماشین لباسویی بوش و ماشین لباسشویی آاگ حالت خاصی برای شستن لباس کودکان دارند که از آن می توانید استفاده کنید و از خرابی ماشین لباسشویی و همینطور لباس مورد نظر جلوگیری کنید.

  • لباس های مخملی، دنباله دار یا تزئین شده (مثل لباس شب) و کلیه لباس های پشمی رسمی را باید به خشکشویی ها بسپارید.

کراوات

پس از مشاهده برچسب قیمت در کراوات ها، باید این هشدار هم داده شود که آن ها را در ماشین لباسشویی نیندازید. کراوات ها غالباً از ابریشم دوخته شده اند و ممکن است بافت آن ها در ماشین لباسشویی آسیب ببیند و یا بد شکل شود. شستشو با دست و یا تمیز کردن با دستمال خشک بهترین گزینه برای تمیز نگه داشتن کراوات است.

کوسن و بالشت هایی که از جنس فوم سفت

اگر می خواهید بالشت های فومی، کوسن ها و بالشتک های صندلی خود را به تکه های خرد شده فوم تبدیل کنید، فقط کافی است آن ها را در یک ماشین لباسشویی بریزید و بعد از چند دقیقه علاوه بر محصول مورد نظر لباسشویی خود نیز خراب می شود و نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی پیدا می کنید. در این دسته از وسایل نیز چرخش و سرعت بالای حرکات ماشین لباسشویی باعث آسیب جدی به آن ها می شود. قرار دادن بالشت ها در یک لگن آب ولرم به همراه مقدار کمی ماده شوینده ملایم و کمی فشار دست، باعث تمیز و خوشبو شدن آن ها می شود.

وسایلی که موی حیوان خانگی روی آن ها قرار دارد

حتی اگر پتوها، وسایل و لباس های حیوان خانگی شما نیاز به شستشوی منظم دارند، در صورتی که مو روی ان ها وجود داشته باشد، نباید در ماشین لباسشویی شسته شوند. موی بدن حیوانات دقیقاً مانند موهای شما عمل کرده و می توانند چاه یا لوله را مسدود کنند، در واقع یکی از وحشتناک ترین اتفاق ها، گرفتگی لوله تخلیه و پمپ آب ماشین لباسشویی در اثر گیر کردن موهای حیوانات است.

قبل از اینکه این وسایل به طور کامل با موی حیوانات پوشانده شود، آن ها را از خانه بیرون ببرید و با یک برس مخصوص، موها را جدا کنید؛ هم چنین می توانید با استفاده از جریان هوای ولرم موها را را از وسایل بزدائید. انجام این کار به اندازه کافی موها را از بین می برد و سپس می توانید با خیال راحت آن ها را با ماشین لباسشویی بشویید.

پارچه هایی که آغشته به مایعات قابل اشتعال

اگر لباس های شما به مقدار زیادی با روغن موتور، بنزین، روغن پخت و پز، رنگ یا الکل آغشته شده اند ، بهتر است قبل از ریختن آن ها در ماشین لباسشویی، ابتدا لباس ها را در یک سینک ظرفشویی بزرگ یا وان پلاستیکی با مقداری مواد شوینده شستشو دهید. پارچه هایی که بیش از حد به این مایعات آغشته شده باشند می توانند بلافاصله آتش گرفته و باعث آتش سوزی خانه شوند.  از همه مهم تر، هرگز نباید وسایل آغشته به این نوع لکه ها را، حتی بعد از شستشو، در خشک کن لباسشویی قرار دهید. احتمال انفجار، ارزش این ریسک را ندارد.

رعایت نکات بالا به عمر لباسشویی ما می افزاید و می تواند مانع خرابی آن شود. با رعایت این نکات می توانید عمر لباسشویی خود را تا چندید برابر افزایش دهید و بدون نیاز به تماس برای تعمیر ماشین لباسشویی به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید. ما در دیجی تعمیر همواره در تلاش هستیم تا با افزایش آگاهی عمومی شما عمر لوازم خانگیتان را افزایش دهیم پس در این راه همراه ما باشید و نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید…

منبع: thespruce.com

به اشتراک گذاری بر روی facebook
Facebook
به اشتراک گذاری بر روی google
Google+
به اشتراک گذاری بر روی twitter
Twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
LinkedIn
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
Pinterest